Faceci do lasu! - o co chodzi i czy warto dołączyć?

Faceci do lasu! - o co chodzi i czy warto dołączyć?
O co w ogóle chodzi z tymi Facetami do lasu?

"Faceci do lasu!" to inicjatywa polegająca na organizacji cyklicznych wypadów mężczyzn w różnym wieku do okolicznych lasów.

Ze spacerami do lasu wystartowaliśmy dość szumnie w marcu 2020 roku. Później lasy zostały zamknięte i jakoś entuzjazm nam opadł... jednak od grudnia 2020 spotykamy się już regularnie (bez względu na pogodę czy liczbę uczestników) - co dwa tygodnie, zawsze w niedzielny poranek.

Kim jesteśmy?

"Faceci do lasu" to grupka mężczyzn (w różnym wieku) - pasjonatów aktywnych form wypoczynku oraz miłośników przyrody i lasów, interesujących się (mniej lub bardziej) bushcraftem.

Jak to wygląda w praktyce?

"Faceci do lasu!" spotykają się w określonym miejscu w co drugą niedzielę. Na ogół spacer rozpoczyna się o godzinie 8:45 i trwa około 5-6 godzin. Zawsze jednak tempo i długość trasy są dostosowane do uczestników - zatem jeśli masz obawy czy podołasz - przyjdź, powiedz i spróbuj! Możemy bowiem poświęcić więcej czasu na biwakowanie, a mniej na uciążliwe dla Ciebie maszerowanie!

Podczas spacerów, panowie poruszają "męskie tematy", dzielą się swoimi pasjami, poglądami i cieszą się kontaktem z przyrodą. Wszystko w luźnej atmosferze i zgodnie z zasadą "co zostało powiedziane w lesie, zostaje w lesie!" - mamy więc do siebie zaufanie i możemy czuć się swobodnie w swoim towarzystwie.

"Faceci" od czasu do czasu rozwieszają także hamaki, uczą się praktycznych umiejętności przydatnych w lesie, a nawet i morsują! Polowa kuchnia czy przygotowanie ciepłej herbaty, także nie są im obce.

Nie tylko do lasu...

Grupa choć mała, jest bardzo aktywna i kreatywna. Każdy ma prawo zaproponować przebieg trasy, a nawet formułę spotkania. Stąd m.in. panowie już dwa razy odwiedzili pobliską strzelnicę, na której uczyli się strzelania z różnego rodzaju broni, a nawet obeszli jezioro Dominickie wzdłuż jego linii brzegowej.

Zawsze możesz więc zaproponować coś od siebie i zrealizować to wspólnie z "Facetami do lasu!".

Dlaczego tylko faceci?

W samym Lesznie są już co najmniej dwie grupy zrzeszające miłośników leśnych spacerów. Są to głównie kobiety, niekiedy dołączają do nich także i mężczyźni. Dodatkowo w mieście jest dość bogata oferta zajęć czy spotkań, dedykowanych przede wszystkim kobietom. Naszym celem było więc stworzenie przestrzeni dla mężczyzn, którzy zwłaszcza teraz - w dobie pandemii - nie mają zbyt wielu możliwości do spotkań w większym gronie i do dzielenia się swoimi pasjami. W lesie, mogą się zrelaksować, odpocząć od codziennych obowiązków, wspólnie "ponarzekać" i podzielić się swoimi opiniami, wiedząc, że zostaną one wysłuchane i nie opuszczą lasu ;)

Czy potrzebuję profesjonalnego sprzętu czy odzieży?

Nie! Niektórzy uczestnicy pakują do swoich plecaków różne sprzęty czy tzw. "przydasię", jednak nie są one żadną koniecznością, a raczej znajdują się tam dlatego, że uczestnicy chcą je przetestować, pokazać innym i opowiedzieć więcej o ich funkcjonalności. Wymaganym minimum jest wygodne obuwie i odzież adekwatna do pogody. Warto też zaopatrzyć się w ciepłe czy zimne napoje oraz coś do jedzenia. 

Jakie są zasady uczestnictwa?
  1. leśne łazęgi nie mają charakteru szkoleniowego, lecz integracyjny,
  2. gadamy o męskich rzeczach i dzielimy się doświadczeniem i pasją do natury,
  3. nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani,
  4. wypady będą się odbywać bez względu na aurę czy liczbę uczestników,
  5. sprzęt bushcraftowy nie jest konieczny,
  6. brak ograniczeń wiekowych,
  7. każdy dba o siebie - zabierz wszystko co będziesz potrzebował na kilkugodzinny wypad do lasu.
Skąd dowiedzieć się o aktualnym wypadzie Facetów do lasu?

Informacje o terminie, godzinie i miejscu zbiórki publikujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem na www.facebook.com/fundacjacooperacja oraz na stronie https://cooperacja.pl/Wydarzenia_fundacji.html 

Kolejne spacery w 2021 roku odbędą się: 9 maja, 23 maja, 6 czerwca, 20 czerwca, 4 lipca, 18 lipca (i tak dalej - w co drugą niedzielę...)

Czy warto uczestniczyć w wypadach Facetów do lasu?

Jeśli szukasz wytchnienia, chcesz się zresetować i porozmawiać z ludźmi, którzy mają podobną pasję - odpowiadamy TAK! Jednak abyś mógł sam to ocenić, wybierz się chociaż na jeden spacer i wtedy zdecyduj, czy chcesz zostać z nami na dłużej czy nie. 

Pamiętaj - spacery mają luźny i nieformalny charakter. Jeśli wybrałeś się na jeden z nich i Ci się nie podobało - nie czuj się zobligowany do kontynuacji uczestnictwa!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli nie wiesz co Ci się przyda / podstawowe minimum, lub jeśli chcesz znać więcej szczegółów odezwij się!
email: fundacja.cooperacja@gmail.com
messenger @fundacjacooperacja
sms: 663271644

Dołącz do nas również na grupie na Facebooku - https://www.facebook.com/groups/486863508672507